Crvena krvna zrca gube boju |
Malokrvnost je veoma česta bolest.
Po čemu možemo zaključiti da smo malokrvni?
1.Bledilo na koži lica i tela
2.Umor
3.Vrtoglavica, naročito pri naglom ustajanju
4.mrzovoljnost
5.Gubitak apetita
6.Glavobolja
7.Lenjost
8.Opadanje telesne težine
9.Krvarenje iz desni i nosa
Naravno nisu simptomi kod sviju jednaki. Ako primetite neki od navedenih, treba se javiti lekaru i napraviti pregled krvne slike. Anemija može izazvati niz drugih akutnih bolesti, zato je ne treba zanemariti.
A šta može izazvati anemiju?
Nedovoljan unos gvožđa je glavni uzrok i izazivač malokrvnosti. Uz pravilnu ishranu i mirovanje ovaj nedostatak možemo relativno brzo da nadoknadimo.
Kako da nadoknadimo izgubljeno gvožđe u krvi? gvožđe se relativno teško usvaja, pa je neophodno ga unositi u dovoljnim količinama uz vitamin C.
Na zelenim pijacama možemo nabaviti dobar izvor gvožđa: BLITVA, KELJ,PROKELJ, BROKOLI, CVEKLA, SPANAĆ,RAZNO VOĆE, SUVE KAJSIJE(oprez : od njih samo 3-4 na dan!) SUVE ŠLJIVE, KUPINOVO VINO,BOROVNICA,ARONIJA(i od nje samo par zrna na dan!)A PREPORUČUJE SE UZIMANJE CRVENOG MESA, DŽIGERICA I RIBE(SKUŠA, SARDINE) , IZOSTAVITI MESNE PRERAĐEVINE. CRNI HLEB(pravi domaći a ne farban iz pekare), PASULJ, JAJA.
Vitamin C pomaže usvajanje gvožđa u organizam.
Crni i zeleni čaj sadrže supstance koje smanjuju apsorbciju gvožđa, pa ih treba uzimati samo između obroka, a ne i neposredno pre ili posle obroka.
Ako je neophodno uz pravilnu ishranu uzeti i dodatak u suplementu, preporuka je da to bude kvalitetan dodatak sa C vitaminom.
Gvozdje - maksimalna apsorpcija uz laku probavljivost
Tablete heliranog gvozdja u obliku fero-fumarata, obogaćene vitaminom C i bioflavonoidima. Izvrsno se apsorbira bez štetnog učinka na zube i probavu, te bez opterećenja za želudac.http://zdravo.mycali.biz/products/iron-plus
Нема коментара:
Постави коментар